Veduta
co jsme postavili jak stavíme projekty naše služby blog kontakt
Nejen exkrement hoří
V mém oblíbeném českém filmu se hořlavost exkrementu řeší, přestože se k zásadní odpovědi nikdo neodhodlá. Zato zarytí odpůrci dřevostaveb si o uplynulém víkendu přišli na své. V plzeňských Radčicích lehla popelem nová, ještě nedokončená dřevostavba. Příčiny nejsou ještě známé, spekuluje se dokonce o předchozím výbuchu, ale to vůbec nevadí všem těm, kteří na podobnou informaci v podstatě čekali. Už se těším, až se napříč internetem rozhoří vedle dřevostavby i internetové diskuse a přidají se rádoby odborné články na dané téma. Jistě se dozvíme o nízké požární odolnosti a dalších rizicích s tím spojených. Určitě i o tom, že v případě požáru zbude majiteli z celé investice do dřevostavby jen hromádka popela, kterou naloží na kolečko a odveze na kompost… Zato takový pořádný tradiční zděný dům by v této situaci obstál úplně jinak. Shořela by maximálně dřevěná střecha, stropní konstrukce, okna a všechny hořlavé materiály, ale stavba jako taková by zůstala na místě. Ano, to všechno je pravda. Co naplat. Ne každý má tu výsadu, že nepoužitelné vypálené zdivo, maltu, omítky a žárem zborcené železobetonové překlady může na vlastní náklady demolovat a odvézt na výsypku. Ještě že rozvody všech instalací, stejně jako tepelné izolace i hydroizolace shoří také v rámci požáru, jinak by to třídění suti ještě prodražily.
No nic, všechno má své příznivce i odpůrce. A budiž našim příznivcům útěchou, že se nemusí bát požáru své dřevostavby o nic víc, než majitel své zděné. Výsledky zkoušek doby prohoření kvalitní konstrukce, stejně tak jako statická odolnost to potvrzují.
Konec nejistot s keramickými fasádami
Když jsme před dvěma roky začali ověřovat technologie umožňující použití velkoformátových keramických obkladů na odvětrané fasády rodinných domů, věděli jsme, že je to designově krásné. Netušili jsme, zda to bude technologicky proveditelné a především, zda to bude proveditelné v cenách, které jsou přijatelné zdejším trhem. Dnes můžeme říci, že z tohoto pohledu máme vyhráno. Umíme udělat keramickou fasádu na námi stavěné domy i na ty, které staví někdo jiný. Umíme dům doslova do keramiky zabalit i se střechou, umíme kombinovat na fasádě keramiku se dřevem či jinými materiály. Námi postavené domy v golfovém rezortu Albatros budí velikou pozornost. Proto jsme se rozhodli, společně s dodavatelem keramických prvků, společností ProCeram, otevřít v lednu 2016 v Praze na konci dálnice D5 reprezentativní vzorkovnu s komfortním zázemím. Ale nemusíte čekat na leden, keramické fasády dodáváme už teď…
Lahůdka nejen pro golfisty
Poslední srpnový týden hostil golfový resort Albatross Turnaj European Tour D+D REAL Czech Masters. Šlo o nejvýznamnější golfovou událost v České republice a Veduta jim nabídla informace o dvou projektech, které v tomto golfovém ráji staví. Především jsou to dvě luxusní vily vzdálené pouhých 40 metrů od fairwaye páté jamky. Jejich unikátnost je dána nejen umístěním, ale i architekturou, které dominují prvky keramické fasády, které u vily Augusta dokonce tvoří i střechu objektu. Dodavatelem, speciální velkoplošné keramiky je česká společnost ProCeram. Druhým projektem jsou čtyři vily ve spádovém terénu pár desítek metrů od odpaliště jedenácté jamky. Také tyto rodinné domy budou mít fasádu kombinovanou s krásnou, ušlechtilou a vysoce praktickou keramikou. V současnosti byl zahájen prodej těchto staveb, o jejichž unikátnosti svědčí i zájem z řad golfistů i golfových příznivců, který nás, samozřejmě, těší.
Mým potenciálním nepřátelům
Přišel mi mail. Zajímavý. Prý na mě v jedné anglické bance čeká 500 000 liber, které se tam nějak objevily a jsou volné. A mám se ozvat, jestli je chci, samozřejmě, aby to nevypadalo, za drobnou úplatu. Blbost jakých denně dostáváte několik? Proč se tím ve firmě stavějící domy v Česku vůbec zabývám? Problém byl, že jako odesilatel jsem byl uvedený já sám. Ne podpisem někde dole, ale zíral jsem na svoji adresu domy@veduta.cz, z níž to, podle všeho, bylo odesláno. Umím projektovat a stavět domy, počítač je pro mě pomocník, ale představil jsem si, jak tento mail dorazil na tisíce jiných adres. A třeba také k mým přátelům, dodavatelům nebo zákazníkům. Co si o mně pomyslí? Jak rychle mě zařadí do nevyžádané pošty? Dají na blacklist v telefonu? Jsem už teď jejich nepřítel?
Ptal jsem se lidí co nestavějí domy, ale počítače. Smáli se. Jednak mému odhadu možných adresátů, to prý rozhodně nejsou tisíce, ale spíše milióny. A že to je naprostá maličkost, to že umí každý, ale není přece problém objevit pravdu! Prý. Pro ně ne, pochybuji, že stejné smýšlení mají ti přátelé, dodavatelé a zákazníci. Takže pro ně. Vážení, já to opravdu nepsal a jestli po mně budete toho půl miliónu liber chtít, nepochodíte.
Keramické fasády – exkluzivita a luxus
V letošním roce jsme v praxi ověřili, a následně do naší nabídky zařadili novinku, kterou je luxusní a exkluzivní fasádní keramický obklad. Keramický obklad je sice v segmentu komerčních staveb známý pojem, ale v segmentu rodinných domů jde, troufám si říct, o revoluční novinku.
Technické vlastnosti provětrávané keramické fasády jsou po všech stránkách na nejvyšší úrovni. Vysoká životnost, odolnost proti vodě a povětrnostním vlivům, barevná stálost, omyvatelnost a hlavně z pohledu designu nejvyšší exkluzivita. Nad rámec použití keramických obkladů na fasádě ji používáme i jako střešní krytinu. Jsme pravděpodobně jediní v České republice, kteří mohou ukázat funkční realizaci takové stavby. Kotvení takto kompaktního materiálu na předsazeném roštu zabezpečí dokonalou ochranu vnějšího pláště stavby a zároveň odvětrání difusně otevřené konstrukce. Což je nesmírně cenné pro všechny moderní typy dřevostaveb.
V podstatě jediným důvodem, proč se tato technologie doposud nepoužívala, byla, kromě nejvyšších nároků na preciznost přípravy a vlastní montáže, její vysoká cena. Keramických dlaždic je na trhu široká škála v různých cenových úrovních, ale způsob jejich kotvení na stěnu, popřípadě střechu, je náročný a drahý. Náročný kromě jiného i na přesnost vlastní stavby. Vedutě se podařilo vyřešit několik technických úskalí a díky tomu, že jsme vyprojektovali konstrukční systém kotvení pro difusně otevřené dřevostavby, můžeme nabídnout zákazníkům tuto technologii za cenu srovnatelnou s jinými materiály, jakými jsou lícové pásky, cembonitové desky nebo dřevěné materiály.
Jak stavíme v Americe
Stavíme tři exkluzivní dřevostavby v Americe. Ne v té severní, ba ani jižní, ale v lokalitě zvané Amerika, patřící jinak do katastru obce Vysoký Újezd, což je kousek od Prahy jihozápadním směrem. V listopadu loňského roku jsme tam zahájili výstavbu našeho projektu tří individuálních nízkoenergetických dřevostaveb.
Když dnes čtu časopisy, tak všichni stavíme individuální domy. A když se o to více zajímáte, zjistíte, že celá individualita stavby spočívá v možnosti posunu dvou příček a volbě podlahové krytiny. Tak tohle neberu, podle mě je to když ne podvod, tak alespoň nedostatek etiky. Ale zpět k našim dřevostavbám. Jedná se o skutečně individuální domy, a to nejen zvolenou architekturou, ale i použitými materiály. Domy jsou na pozemcích těsně přilehlých ke golfovému hřišti a jsou koncipovány tak, aby si budoucí obyvatelé dění na něm mohli užít i z pohodlí jednotlivých pokojů. To jim, kromě umístění a orientace na pozemku, umožní hlavně speciální konstrukce bohatého prosklení štítů a obvodových stěn. Skutečně revoluční technologii v oblasti rodinných domů jsme použili u volby střešního a zároveň fasádního materiálu. Takřka celý plášť domů, včetně střechy, pokryje velkoplošná keramická dlažba formátu 60 x 120 cm, chemicky uchycená na hliníkovém roštu tak, aby vytvořila provětrávaný fasádní štít. Konkrétně se jedná o slinutý střep s travertinovým povrchem. V kombinaci s velkými skleněnými plochami a dřevěnými prvky, vytvoří skutečně exkluzivní celek. Stejný materiál se pak bude prolínat i do interiéru tak, aby dojem jeho spojení s exteriérem byl dokonalý. Ve výbavě domů nebudou chybět nejmodernější technologie vytápění, chlazení a větrání, stejně tak jako sauna s fitness a ostatní vybavení ve vysokém standardu.
Momentálně jsme před dokončením prvního domu, druhý je ve fázi hrubé stavby. Zajímá-li Vás něco opravdu výjimečného, přijeďte se do Vysokého Újezdu podívat. Pokud nám dopředu zavoláte, můžeme Vás objekty provést, jde opravdu o výjimečné dřevostavby toho nejmodernějšího a nejvyššího standardu.
Pro koho je Energetická náročnost budov?
Prvního ledna 2015 vstoupila v platnost vyhláška 78/2013, týkající se energetické náročnosti budov. Co taková vyhláška znamená pro nás stavaře a pro Vás občany - spotřebitele v praxi?
Nejprve ještě několik základních technických pojmů pro vysvětlení problematiky.
U nového rodinného domu se při výpočtu energetického štítku - průkazu energetické náročnosti PENB, posuzují tyto tři základní parametry:
1) Průměrný součinitel tepla
- technický ukazatel a hodnotící tepelně-technické vlastnosti pláště budovy. Informuje nás o kvalitě stavby a z toho plynoucích předpokládaných nákladech na energie.
2) Celková spotřeba energie
- součet dílčích spotřeb energie - vytápění, chlazení, ohřev TUV, osvětlení
3) Celková spotřeba tzv. NEOBNOVITELNÉ primární energie
- tento parametr nemá sice s kvalitou budovy nic společného, ale má na její hodnocení v průkazu PENB zásadní vliv. Záleží na typu vytápění – tzv. energonositeli.
Průměrný součinitel tepla je dán součtem udaných součinitelů jednotlivých materiálů v konstrukci pláště budovy a lze jej poměrně přesně vypočítat.
S výpočtem celkové spotřeby energie je to však už složitější. Konstrukce tohoto výpočtového ukazatele, který má na celkové hodnocení velký vliv, je poměrně zastaralá a nezobrazuje pravdivě skutečnou spotřebu energie na vytápění, ani na případné chlazení. Zásadní problém je v tom, že uvažuje s konstantní teplotou ve všech prostorách budovy po celý rok. Realita je však taková, že jako uživatelé konstantní teplotu nepožadujeme. A to nejen časově v průběhu dne, ale i v jednotlivých prostorách budovy odděleně. S tím souvisí i vliv takzvaných tepelných zisků, například oslunění v průběhu dne, teplo ze spotřebičů, případně z krbu.
Zejména v moderních dřevostavbách, které stavíme i my, s velmi nízkou energetickou náročností a malou tepelnou setrvačností, se osvědčují velkoplošné elektrické podlahové systémy, které jsou schopny díky nejdokonalejší regulaci hlídat každou místnost v objektu samostatně, reagovat na lokální vlivy, ztráty nebo zisky, a vytvářet tak prostředí odpovídající potřebám uživatelů. Rozdíl mezi vypočtenou spotřebou a reálně naměřenou je v takových případech 40 – 70 %!
Celková spotřeba neobnovitelné primární energie je pak kapitolou sama pro sebe. Jedná se o vítězství ideologie nad ekonomikou i ekologií, která je paradoxně v tomto ohledu skloňována jako zásadní. EU vydala směrnici o použití koeficientu PEF, kterým se násobí zvolený druh primární energie v budově. Podporovány jsou pochopitelně obnovitelné zdroje energie, byť celkový dopad na ekologii je velmi diskutovatelný. Výši koeficientu a jeho aplikaci nechala EU na jednotlivých členských zemích. Tím dala velkým obchodním skupinám s vlivem na vládní složky do rukou nástroj k prosazování svých zájmů. ČR zvolila koeficient PEF tak, že fosilní paliva mají hodnotu 1,1 – 1,2, pelety 0,2, dřevo 0,1 a elektrická energie 3. V důsledku to znamená, že dva identické domy se stejnou spotřebou energie, budou hodnoceny diametrálně jinak, když jeden bude jako primárním zdrojem vytápěn dřevem a druhý elektrickou energií.
Kombinaci více tepelných zdrojů nově komplikuje také jejich tabulková účinnost, takže například krbová vložka s maximální tabulkovou účinností 75 % nemůže být deklarována jako hlavní tepelný zdroj, který musí zabezpečit 80% energie.
Co z toho všeho závěrem vyplývá? Ten, kdo má dost peněz, nebo případě jen chce utrácet za drahé a složité technologie tepelných čerpadel s dohlednou životností a nákladnou údržbou, má vyhráno. Kdo chce vozit kolečkem do kotelny uhlí s dřevem, ládovat je do kotle a pak hlídat, jestli nevyhaslo, jako to dělali naši předkové, má také vyhráno. Bohužel však ten z nás, kdo by si dovolil do svého domu zvolit investičně nenákladný, zato však provozně úsporný, bezúdržbový a obslužně dokonalý systém elektrického podlahového topení, musí počítat s tím, že mu bez dalších „podpůrných“ technologií naše úřady stavbu pro jistotu vůbec nepovolí.